Magdalena Pasińska
12 lutego 2021
Czas czytania: 2 minutyLinoleum – proces powstawania i właściwości
Linoleum to bardzo ciekawe pokrycie podłogowe o bardzo długiej historii. Większość jego składników (97-98% w zależności od producenta) to surowce naturalne, przede wszystkim jest to olej lniany oraz żywice i olej talowy. Poza tym przy produkcji linoleum używa się mączki drzewnej oraz korka. Ciekawostką jest iż linoleum ma podkład z naturalnej juty. Jedyne sztuczne składniki to barwniki oraz lakier (zabezpieczający warstwę wierzchnią wykładziny).
Nazwa linoleum została zaczerpnięta z łaciny i jest złożeniem dwóch słów „linum”- len oraz „oleum”- olej. Linoleum powstaje w wyniku długotrwałego naturalnego procesu, którego nie można przyśpieszyć. Olej lniany podczas procesu utleniania tworzy główne spoiwo wykładziny tzw. cement, olej talowy i żywice naturalne dodawane w celu uelastycznienia cementu linoleum; mączka drzewna jako jeden z wypełniaczy, odpowiedzialny za absorpcję barwników, które ją penetruje na wskroś; mączka korkowa – nadaje produktowi miękkość, elastyczność oraz izoluje termicznie i akustycznie (np. wycisza kroki), wapień, który wzmacnia i wygładza materiał,barwniki nadające wykładzinie odpowiednie kolory, tkanina jutowa stanowi pokład – nośnik wykładziny.
Istotne z ekologicznego punktu widzenia, jest to, że prawie wszystkie odpady technologiczne są wykorzystywane w procesie produkcji linoleum jako surowiec wtórny, a potrzebne surowce są łatwo odnawialne. Przemysłowe wykładziny linoleum są najbardziej naturalnym pokryciem podłogowym – nie ma innego materiału, który miałby chociaż zbliżoną zawartość naturalnego surowca oprócz drewna rzecz jasna. Badania naukowe dowodzą, że linoleum jest najbardziej przyjaznym dla środowiska naturalnego rodzajem wykładziny podłogowej, a w analizach porównawczych jest materiałem podłogowym klasyfikowanym najwyżej podobnie jak lita nielakierowana podłoga drewniana.
Linoleum przemysłowe wykładziny podłogowe – fabryki w Europie
Obecnie mamy w Europie tylko trzech producentów prawdziwego linoleum:
- FORBO – nazwa handlowa produktu MARMOLEUM,
- TARKETT – nazwa handlowa produktu LINOLEUM (kiedyś używano nazwy LINOSOM),
- DLW – fabryka obecnie należy do koncernu GERFLOR – nazwa handlowa produktu MARMORETTE, COLORETE, LINODUR. Fabryka ta obecnie należy do koncernu GERFLOR – nazwa handlowa produktu MARMORETTE, COLORETE, LINODUR.
Zobacz film – Jak powstaje linoleum? – Fabryka Forbo Marmoleum w Holandii
Linoleum – trochę historii !
FORBO jest światowym liderem w produkcji linoleum. Pionierem był Frederick Walton, który już w roku 1863 roku opracował, a następnie opatentował technologię produkcji linoleum – I wykładziny elastycznej na świecie. Wynalazek powstał w trakcie poszukiwania bardziej ekologicznego niż guma pokrycia podłogowego. Do dziś jedna z kolekcji wykładzin Marmoleum nosi jego nazwę WALTON.
Chcesz wiedzieć więcej o linoleum ?