Maria Ossowska
11 stycznia 2019
Czas czytania: 2 minutySpecyfika i zastosowanie wycieraczek skrzynkowych czyli kompletne systemy osadników z odwodnieniem
Wycieraczki skrzynkowe, zwane również wycieraczkami z osadnikami lub “wanną”, to stosunkowo nowe produkty na naszym rynku. Chociaż dostępne są zaledwie od kilku lat, już zdobyły sobie sporą popularność, co wynika przede wszystkim z ich licznych walorów użytkowych. Początkowo dostępne były wyłącznie jako gotowe moduły o stałych wymiarach 60 x 40 cm, 50×75 cm oraz 50 x100cm, jednak w związku ze sporym zainteresowaniem oferta produktowa została rozszerzona o bardziej urozmaicone wersje – w tym wykonywane w rozmiarze wedle zapotrzebowania klientów. W ofercie firmy AXIMO można znaleźć zarówno moduły wykonane z poliestru wzmocnionego włóknem szklanym czy polimerobetonu, jak i aluminiowe osadniki wykonywane pod wymiar zgodnie z życzeniem klientów. Dzięki temu każdy klient może indywidualnie dostosować wybraną wycieraczkę skrzynkową do własnych potrzeb, a także specyfiki istniejącej już instalacji deszczowej.
Czym się wyróżniają wycieraczki skrzynkowe?
Wycieraczki skrzynkowe cechują się specyficzną konstrukcją. Składającą się z dwóch części (tzw. „skrzynek”): z osadnika, czyli specjalnego pojemnika na zanieczyszczenia, który jest zagłębiony w podłożu. Na osadniku umieszczany tzw. ruszt czyli drugi element wycieraczki skrzynkowej, który może być dobrany według potrzeb i zastosowania. Najbardziej popularny ruszt to krata stalowa ocynk, a do wyboru także mamy także wycieraczki systemowe w profilach aluminiowych z wkładem szczotkowym, gumowym lub tekstylnym (ta ostatnia tylko do zastosowania wewnętrznego). Osadnik służy jako miejsce zbierania wszelkich zanieczyszczeń, takie jak : błoto, piasek, a także nadmiar wilgoci – woda czy śnieg. Dodatkowo po podłączeniu wylotu osadnika do kanalizacji deszczowej można z łatwością odprowadzać nadmiar wody co jest bardzo użyteczne. Wycieraczki tego typu sprawdzają się doskonale jako tzw. pierwsza strefa czyszcząca przed wejściem do obiektów. Są szczególnie przydatne w okresie jesienno-zimowym, gdy na obuwiu przenoszona jest duża ilość śniegu i błota. Umożliwiają skuteczne oczyszczanie butów z zanieczyszczeń, które umieszczone zostają bezpośrednio w osadnika, a nie na powierzchni wycieraczki.
Gdzie najczęściej stosowane są wycieraczki skrzynkowe?
Wycieraczki skrzynkowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w różnorodnych obiektach użyteczności publicznej, gdyż ich konstrukcja oraz wydajne odprowadzanie zanieczyszczeń przystosowane są do intensywnej eksploatacji. Stanowią standardowe rozwiązanie uwzględniane przez architektów w większości powstających obecnie budynków, w których częstotliwość ruchu pieszego jest bardzo duża. Niemniej klienci indywidualni mieszkający w domach jednorodzinnych również coraz częściej sięgają po to rozwiązanie. W tym przypadku zwykle wybierane są modułowe wycieraczki z osadnikami, które świetnie sprawdzają się jako wydajna konstrukcja do gromadzenia różnych zanieczyszczeń (także opadających drobnych liści z drzew czy igieł drzew iglastych).