Magdalena Kowalkiewicz
11 grudnia 2020
Czas czytania: 3 minutyCo to są panele winylowe LVT? Jak montujemy panele winylowe?
LVT (luksusowe płytki winylowe) to rodzaj pokrycia podłogowego z PCW format paneli lub płytek. To alternatywa do standardowych wykładzin w rulonach. LVT zyskały w Polsce dużą popularność w przeciągu ostatnich 5-10 lat. W wielu miejscach zastępują naturalne drewno czy laminaty, gdyż są materiałem o wiele łatwiejszym w pielęgnacji, a obecnie wzornictwo paneli LVT zachwyca wielu klientów, którzy wprost nie mogą uwierzyć iż mają do czynienia z podłogą winylową. O podłogach LVT często mówi się : „ Mocne jak kamień, piękne jak naturalne drewno„. Jednakże wzorniczo mamy do dyspozycji to nie tylko drewno także wzory doskonale imitujące inne materiały naturalne jak ceramika, kamień, metal czy nowoczesne design typu beton. Wybór jest przeogromny ! Nawet najbardziej wymagający inwestor wybierze coś dla siebie.
Gdzie można stosować panele LVT?
Znajdują zastosowanie zarówno w segmencie podłóg obiektowych, które są domeną AXIMO jak na rynku detalicznym. Ze względu na szeroką ofertę nie tylko wzorniczą, ale przede wszystkim możliwość zakupu podłogi o różnych parametrach (grubość całkowita, warstwa ścierania, kształt – zarówno panele jak i płytki o różnych formatach) jest to produkt nieomal uniwersalny. Panele LVT możemy położyć zarówno w centrach handlowych (także w ciągach komunikacyjnych), placówkach edukacyjnych czy w prywatnych salonach czy sypialniach, a nawet łazienkach (wodoodporność).Materiał nadaje się także do użycia przy ogrzewaniu podłogowym.
Czy podłogi winylowe trzeba kleić do podłoża?
I tak i nie – zależy od wariantu produktu. Podłogi LVT w przeciwieństwie do PCV w rulonie oferuje różne możliwości instalacji co często dla klientów jest kryterium wyboru. Zaznaczamy iż sposób montażu powiązany jest z danym produktem, mamy na myśli iż nie są możliwe różne rodzaje montażu jako alternatywne – dany produkt ma określoną konkretną technikę instalacji (co jest oznaczone w próbnikach odpowiednim piktogramem). Generalnie wyróżniamy dwa typy montażu paneli LVT: klejowy i bezklejowy.
Montaż tradycyjny paneli LVT – klejenie na całości
To najbardziej powszechny sposób układania podłóg winylowych stąd w tej opcji u wszystkich producentów jest największy wybór wzorów i kolorów. Ten rodzaj montażu to klasyka gatunku czyli klejenie na całości do podłoża przy użyciu odpowiedniego rodzaju kleju analogicznie jak inne wykładziny przemysłowe PCV w rulonie. Oczywiście niezbędne jest idealne przygotowanie podłoża, w większości przypadków poprzez wylanie masy samopoziomującej. Ten rodzaj montażu zwany z angielskiego „dry back” jest najbardziej trwały ale i pracochłonny (wymaga zaangażowania profesjonalnej ekipy montażystów). Inne zalety to dobre właściwości akustyczne i atrakcyjna cena samej podłogi winylowej w porównaniu do produktów LVT w wersji bezklejowej. Panele LVT o nazwie handlowej ALLURA to kolekcja z fabryki FORBO – jednakże AXIMO oferuje panele LVT wielu producentów w tym GERFLOR czy TARKETT.
LVT jako podłoga pływająca czyli klik-klik
Producenci wychodząc naprzeciw potrzebom klientów wprowadzili także inny wariant LVT przystosowane do montażu jako tzw. podłoga pływająca zwana często klik-klik. Jest to rodzaj montażu bezklejowego – dociskowego. Wykładziny przemysłowe LVT w systemie podłogi pływającej łączy się za pomocą zamków -analogicznie jak w przypadku paneli laminowanych.
LVT-loose layer idealne rozwiązanie do szybkiej wymiany podłóg obiektowych
Ten rodzaj LVT to rodzaj paneli bezklejowych, opcja polecana zwłaszcza tam gdzie konieczne są błyskawiczne remonty (np. centra handlowe działające ponad 12 godzin dziennie, konieczność szybkiej zmiany przeznaczenia czy wystroju pomieszczenia) bądź gdy nie jesteśmy właścicielami obiektu oraz gdy nie możemy lub nie chcemy ingerować w istniejącą podłogę w sposób trwały (a obecny jej stan estetyczny nie jest akceptowalny). To także idealne rozwiązanie na podłogi podniesione. Panele LVT montowane w systemie ”loose-lay” są luźno ułożone, nie są klejone do podłoża tradycyjnym klejem (można użyć tzw. kleju rzepowego w celu wydłużenia żywotności produktu) – jest to możliwe dzięki specjalnym zamkom oraz odpowiedniej grubości materiału. Układanie takiej podłogi jest łatwe i nieskomplikowane oraz co najważniejsze pozwala na szybką wymianę podłogi (nawet trzy razy szybciej niż montaż tradycyjny), ale warunkiem powodzenia jest dobrze przygotowane podłoże. Wariant ten zyskuje spore grono odbiorców pomimo swojej ceny (najtańsze są panele LVT w opcji klejone do podłoża). Niuanse montażu LVT są objaśnione w instrukcjach montażu zamieszczonych na witrynie AXIMO przy każdym produkcie jednakże uczulamy iż instalacja zawsze powinna być przeprowadzona zgodnie ze sztuką budowlaną i przy zastosowaniu odpowiednich środków posiadających odpowiednie atesty i dopuszczenia.
Z nowości w zakresie wykładzin przemysłowych warto zwrócić uwagę na podłogi winylowe o właściwościach akustycznych oraz LVT w formie puzzli – podłoga do szybkiego montażu.
Jeszcze raz podkreślamy wybierając dany wzór/format LVT obligujemy się do określonej techniki montażu (nie ma alternatyw tutaj) ! Mimo to kolekcje podłóg LVT są bardzo bogate, każdy wybierze z łatwością odpowiednią podłogę do danego zastosowania uwzględniając zarówno względy estetyczne, parametry techniczne jak i ekonomiczne.
Zachęcamy do kontaktu z AXIMO – poradzimy, przygotujemy ofertę w kilku opcjach !! Sprawdź nasze ceny ! Szybka dostawa w większości przypadków gratis w całej Polsce !
Więcej informacji o panelach LVT czytaj tutaj !