2 września 2024
Czas czytania: 3 minutyWykładziny dywanowe, a ekologia – trendy i fakty w branży podłóg obiektowych
W obliczu postępujących zmian klimatycznych ekologia zaczyna odgrywać coraz większą rolę w różnych obszarach. Dotyczy to także branży podłóg obiektowych, które znajdują zastosowanie w różnych budynkach komercyjnych i obiektach użyteczności publicznych. Jakie trendy wpływają obecnie na produkcję rozwiązań takich jak wykładziny dywanowe?
Wykładziny dywanowe z materiałów pozyskiwanych z recyklingu
Jednym z najważniejszych trendów, które można zauważyć w ostatnich latach w obszarze podłóg obiektowych, jest rosnące wykorzystanie materiałów pozyskiwanych z recyklingu. Takie działania pozwalają znacznie ograniczyć wpływ nowej produkcji na środowisko naturalne, redukując zużycie surowców i jednocześnie umożliwiając klientom zachowanie zgodności z wymaganiami dotyczącymi ekologii. W wielu przypadkach materiały z recyklingu stanowią nawet ponad połowę łącznej wagi produktu, łącząc się z innymi tworzywami, które pozwalają utrzymać optymalne właściwości użytkowe.
Rozwiązania tego typu są dostępne także w ofercie AXIMO. Nasi klienci mogą postawić m.in. na płytki dywanowe 50 x 50 cm z kolekcji Tessera np. Tessera Infused produkowane przez koncern Forbo. Udział materiałów z recyklingu wynosi w tym przypadku nawet 62% – taka konfiguracja przekłada się na skuteczne połączenie ekologii z korzystnymi parametrami. Inny producent Tarkett wprowadził specjalny podkład EcoBase do płytek dywanowych, który jest w pełni (100%) przetwarzalny w ramach procesu produkcyjnego. Przędza poliamidowa, jest przekazywana do partnera firmy Aquafil do ponownego wykorzystane do produkcji nowych wykładzin dywanowych w płytach. Koncern TARKETT uruchomił Program ReStart® — system zbierania i recyklingu zużytych płytek dywanowych. Polega to na możliwości bezpłatnego zwrotu zużytych wykładzin nadających się do recyklingu. Tarkett dzięki temu programowi przekształca zużyte płytki dywanowe w surowce do produkcji nowych, wysokiej jakości produktów.
Włókna naturalne
Obok materiałów z recyklingu warto także zwrócić uwagę na wykładziny dywanowe produkowane z wykorzystaniem włókien naturalnych. Materiały tego typu również wspierają ekologię – są to tworzywa odnawialne, które wpływają na środowisko naturalne w znacznie mniejszym stopniu niż syntetyczne materiały. Wśród przykładów należy wymienić maty kokosowe, tworzone z włókna kokosowego pokrywającego skorupy orzechów palm kokosowych. To kolejna ciekawa propozycja dostępna w ofercie AXIMO – produkty tego typu z naszego asortymentu łączą naturalne włókna z antypoślizgowym podkładem winylowym, dzięki czemu możemy zapewnić funkcjonalność, ekologię i estetykę w parze z bezpieczeństwem.
Wykładziny dywanowe – trendy w procesach produkcyjnych
Zmiany w zakresie charakterystyki stosowanych materiałów to nie wszystko. Do tego dochodzą także istotne trendy dotyczące sposobów produkcji wykładzin, które również pozwalają zredukować wpływ działań branży na środowisko naturalne. Jednym z najważniejszych jest zwiększenie udziału energii odnawialnej, które wiąże się jednocześnie z redukcją użycia paliw kopalnych i innych surowców generujących duże ilości zanieczyszczeń. Zakłady produkcyjne z sektora wykładzin dążą także do zmniejszenia wykorzystania wody, która jest potrzebna m.in. w procesie barwienia, a także do poprawy efektywności zarządzania odpadami.
Certyfikaty ekologiczne
Ważną rolę w branży podłóg obiektowych odgrywają także certyfikaty ekologiczne. Odpowiednie atesty stanowią potwierdzenie zarówno dla partnerów biznesowych, jak i klientów, że poszczególne produkty są wykonywane zgodnie z zasadami dbania o środowisko naturalne. Jednym z przykładów są certyfikaty BREEAM i LEED, które biorą pod uwagę kryteria zrównoważonego rozwoju. Wykładziny dywanowe mogą także dysponować dodatkowymi certyfikatami branżowymi potwierdzającymi brak użycia szkodliwych substancji i bezpieczeństwo użytkowania.
Naturalne podłogi bez plastiku to linoleum
Mówiąc o nurcie ekologicznym warto wspomnieć o linoleum choć to nie jest wykładzina dywanowa. Podłogi linoleum (Marmoleum od Forbo, Linosom / Linoleum od Tarkett czy DLW od Gerflor) są tworzone w 98% z naturalnych surowców, takich jak olej lniany, mączka drzewna, wapień, żywica i juta. Wyróżniają się tym, że absorbują CO2. Proces fotosyntezy biomateriałów używanych w linoleum pozwala na absorpcję CO2 w ilości przewyższającej emisję dwutlenku węgla związaną z transportem i produkcją. W efekcie wykładziny naturalne linoleum są produktem przyjaznym dla klimatu, charakteryzującym się ujemnym bilansem emisji CO2 od samego początku aż po finalny produkt.
Zrównoważony rozwój w branży podłóg obiektowych
Poza kwestiami związanymi bezpośrednio z ekologią produkcji czy wykorzystywanych materiałów nie można pominąć także ogólnego dążenia do poprawy jakości wykładzin. Podłogi obiektowe stają się coraz bardziej wytrzymałe, co pozwala na dłuższe utrzymanie optymalnych właściwości, a tym samym – ograniczenie nowej produkcji i jej wpływu na środowisko. Ponadto wykładziny dywanowe, które są łatwe do czyszczenia i konserwacji, również mają istotne znaczenie pod względem dbania o naturę. Co więcej, rosnąca liczba produktów może być poddana recyklingowi, dzięki czemu firmy mogą zadbać o ekologię w długofalowej perspektywie. Aby skorzystać z najlepszych, nowoczesnych rozwiązań z obszaru podłóg obiektowych, zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty AXIMO.