Magdalena Pasińska
15 listopada 2024
Czas czytania: 4 minutyCzy wykładziny dywanowe są szkodliwe dla alergików?
Gdyby zrobić sondę uliczną i zapytać przechodniów, jakie wykończenie podłogi jest najmniej przyjazne alergikom, z pewnością wskazaliby wykładziny dywanowe. W społeczeństwie przyjęło się, że wykładziny obiektowe i dywany wypełniają alergeny, ale czy jest to prawda? Weźmy to zagadnienie na tapet i rozwiejemy wszelkie wątpliwości z nim związane.
Dlaczego wykładziny są uważane za siedlisko alergenów?
Przyjmuje się, że alergia, a mówiąc dokładniej, objawy alergiczne, nasilają się przez stosowanie wykładzin dywanowych we wnętrzach. Skąd takie przekonanie? Jego geneza nie jest wcale skomplikowana. Każdy z nas słyszał o tym, że roztocza zamieszkują kurz. Mają w nim doskonałe warunki do rozwoju – jest tam mnóstwo naskórka, który jest dla nich pożywką. Najwięcej kurzu osadza się na pościeli, kocach – ogólnie na tekstyliach. Idąc tym tropem, ludzie zaczęli wymieniać dywany i wykładziny na twarde podłogi. Ich gładka powierzchnia w teorii ma nie gromadzić alergenów. Dlatego właśnie niemal każdy alergik ma w swoim domu wyłącznie panele, płytki ceramiczne albo linoleum.
Twarde podłogi nie wywołują alergii – prawda czy mit?
Teoria mówiąca o tym, że gładkie podłogi nie gromadzą alergenów, wydaje się mieć sens. Rzeczywistość jednak zweryfikowała już niejedną koncepcję. Tak też się stało w tym przypadku. Owszem, z pozbawionej zakamarków powierzchni łatwiej usunąć zabrudzenia, ale sęk w tym, że trzeba to robić regularnie. Czy odkurzacz i myjesz podłogę parę razy dziennie albo co najmniej codziennie? Na pewno większość osób odpowie, że nie. W miejscach publicznych, np. biurach też nie robi się tego tak często.
W przypadku gładkich podłóg kurz wraz z alergenami stale wzbijany jest w powietrze. Wystarczy, że ktoś przejdzie po panelach czy otworzy okno co powoduje przeciąg. Wentylatory, klimatyzacje i grzejniki sprawiają natomiast, że zanieczyszczenia z podłogi „mielone są” w powietrzu przez cały dzień. W takich warunkach alergikom nie żyje się dobrze. Wręcz przeciwnie.
Wykładziny dla alergików – jak działają?
Skoro twarde podłogi wcale nie są dobre dla alergików, to jak w takim razie wykończyć przestrzenie, w których przebywają osoby uczulone na roztocza? Najlepszym rozwiązaniem są specjalne wykładziny dla alergików.
Wykładziny antyalergiczne, jak sama nazwa wskazuje, są stworzone z myślą o minimalizowaniu występowania ryzyka reakcji alergicznych. Jak działają takie produkty? Przypomnij sobie opis zachowania alergenów na twardej podłodze z poprzedniego akapitu. Gładka powierzchnia jest jak pas startowy dla zanieczyszczeń. Suną po niej płynnie i wzbijają się w powietrze. W przypadku wykładzin antyalergicznych roztocza pozostają na dole. Wbijają się we włókna i pozostają tam do czasu, aż zostaną usunięte, np. odkurzone. Dzięki temu nie tylko podłogi, ale również powietrze w takich pomieszczeniach jest czystsze. Alergicy o wiele łatwiej i przyjemniej oddychają.
Wykładziny FLOTEX – nowy wymiar wykładzin antyalergicznych
Wykładziny antyalergiczne nie są zwykłymi dywanami. To produkty o specjalnie przygotowanej powierzchni. Wykładziny FLOTEX mają unikalną budowę. Charakteryzują się bardzo wysoką gęstością runa, dzięki czemu cząsteczki kurzu i zabrudzeń nie wnikają aż tak głęboko, co pozwala łatwiej i skuteczniej je usunąć.
Wykładziny flokowane stanowią połączenie tekstylnego pokrycia podłogowego z wykładziną zmywalną. Produkt ten łączy najlepsze zalety obu rozwiązań. Z jednej strony jest trwały, higieniczny i trudnościeralny, a z drugiej zapewnia miękkość, ciepło, komfort, bardzo dobrą izolację termiczną i akustyczną, a także niezwykle atrakcyjny wygląd – wykładziny flokowane nadają każdej przestrzeni estetyczny i elegancki wygląd. Co najważniejsze, wykładziny FLOTEX jako jedyne wykładziny tekstylne uzyskały rekomendację Brytyjskiego Instytutu Alergologicznego Allergy UK. Rekomendacja ta jest dowodem na to, że wykładziny nadają się do stosowania przez alergików i małe dzieci. To produkt do zadań specjalnych.
Wykładziny FLOTEX – antyalergiczne na każdym poziomie
Wykładziny FLOTEX składają się z kilku warstw. Wierzchnią tworzą pionowo ustawione włókna składające się na poliamidowe runo o wysokiej gęstości. Pod nim znajduje się warstwa przyczepna wzbogacona o czynnik Sanitized, który zwalcza drobnoustroje. Zabezpiecza on nawet przed takimi bakteriami jak E.coli czy MRSA, a do tego trwale hamuje rozwój pleśni. Kolejny poziom to aktywny podkład eliminujący mikroorganizmy przenikające w głąb runa. Ostatnie warstwy wykładziny to włókna szklane oraz amortyzowany podkład.
FLOTEX to wykładziny produkowane w bardzo ciekawy sposób – z wykorzystaniem procesu zwanego flokowaniem elektrostatycznym. Polega on na osadzaniu milionów mikrowłókien nylonowych w nieprzepuszczalnym podłożu PVC. Odbywa się to przy wykorzystaniu silnego pola magnetycznego.
Warto dodać, że wykładziny FLOTEX są wodoodporne, dzięki czemu na ich powierzchni nie tworzą się plamy, a jeśli już jakieś się przytrafią, to można je bardzo łatwo usunąć, bez konieczności wielogodzinnego szorowania powierzchni.
Gdzie można wykorzystać wykładziny FLOTEX?
Wykładziny FLOTEX są rewelacyjnym rozwiązaniem do wykończenia podłóg w mieszkaniach prywatnych, a także w placówkach edukacyjnych, domach opieki czy w urzędach i biurach. Nadają się również do wykończenia siłowni, sal fitness oraz hoteli, restauracji czy pojazdów. Ze względu na swoje fenomenalne właściwości i estetyczny wygląd, mają uniwersalne zastosowanie.
FLOTEX to innowacja, która raz na zawsze dementuje błędne przekonanie o tym, że twarde podłogi są lepsze dla alergików. Planujesz wykończenie podłóg i szukasz antyalergicznego rozwiązania? Postaw na wykładziny FLOTEX!
Wykładzina Marmoleum – alternatywne rozwiązanie dla alergików
Wykładzina Marmoleum to alternatywne rozwiązanie dla alergików, zaprojektowane z myślą o zdrowiu i komforcie użytkowników. Marmoleum przyczynia się do poprawy jakości środowiska wewnętrznego, co jest szczególnie istotne w świecie, gdzie spędza się około 85% czasu w zamkniętych pomieszczeniach. Dzięki zastosowaniu naturalnych surowców, podłogi te pomagają w tworzeniu bezpiecznego, higienicznego i komfortowego otoczenia w szkołach, placówkach medycznych, zakładach pracy oraz innych przestrzeniach. Marmoleum cechuje się bakteriostatycznymi i antywirusowymi właściwościami, a także jest atestowane dla alergików, co czyni je idealnym wyborem dla osób z wrażliwością na alergeny. Powierzchnia tej wykładziny jest przyjemna w dotyku, a szeroka gama kolorów wpływa pozytywnie na zmysły. Łatwość utrzymania czystości oraz pozytywny wpływ na zdrowie sprawiają, że Marmoleum to nie tylko praktyczne, ale i ekologiczne rozwiązanie, które wspiera zrównoważony rozwój.